Kako obući djecu u jesen
Važno je da i djecu pravilno odijevamo u tom razdoblju. Boravak na svježem zraku odličan je za njihovo zdravlje i imunitet, ali promjene vremena mogu izazvati prehladu.
Slojevitost
Sigurno ste mnogo puta čuli o tome kako i zašto slojevitu odjeću. Jedan debeli sloj nije dobar za tijelo. Pri višoj temperaturi tijelo se može znojiti i pregrijati. Naknadno, u jesenskim danima, možemo se brzo prehladiti.
Plač kod malih beba u šetnji može značiti i da je bebi vruće u kolicima. Mala djeca do pola godine nemaju razvijenu termoregulaciju. To znači da su osjetljivi na hladnoću i pregrijavanje. Ne mogu se nositi s viškom topline, a ne mogu ni sami proizvesti toplinu. Pravilo je da tako maloj djeci temperaturu mjerimo na zatiljku. Trebalo bi biti suho i toplo. Hvatanje za ruke nije prava metoda jer bebine ruke možda nisu takve okrvavljene i opskrbljene toplinom poput tijela.
Slojevitost ima prednost što prema potrebi možemo postepeno skidati ili oblačiti pojedine slojeve odjeće.
Pravila za slojevitost odjeće
Prvo pravilo je da se slojevi sastoje od nekoliko tanjih odjeća. Ovaj način oblačenja naziva se i "luk".
Prvi sloj treba biti pripijen i od prirodnog materijala koji diše, ne grebe i ugodan je djetetovoj koži. Za manje bebe to su dječji bodi i dječje hulahopke. Tanka dukserica ili džemper i udobne hlače za noge. Ovisno o vremenskim prilikama tada možemo odabrati odgovarajući kombinezon ili topliju dekicu.
Razlika je da li beba samo leži u kolicima ili trči i kreće se. Zato smo kreirali dječje hulahopke na tregere koje neće padati a istovremeno im neće sputavati kretanje. Izrađene su od 100% pamuka i tako su ugodne dječjoj koži te prikladne kao podloga za slojevito oblaganje odjeće.
Važan dio dječje odjeće je pokrivalo za glavu. Do 70% topline izlazi kroz glavu. Djevojčicama može biti i traka za glavu u toplijim danima. Ali u hladnim, suhim i vjetrovitim danima kapa je potrebna i za dječake i za djevojčice.
Ne zaboravljamo ni rukavice. Pogotovo s mališanima koji leže u kolicima.
Vrlo je važna i prava obuća, odnosno pokrivanje nogu. Primjenjuje se - neka vam je glava topla, a noge suhe.
SAVJET:
Istina je da za bebe uvijek treba odabrati jedan sloj više nego za odrasle. Za djecu koja vježbaju i djecu od oko 4 godine koristimo isti broj slojeva kao i za odrasle.
Kad pada kiša i puše
Djecu kao da privlače lokve na cestama i nogostupima. Zato je važno odabrati prave cipele za šetnju. Gumene čizme i vodootporne čizme prikladne su za kišne dane.
Ne zaboravljamo ni kabanicu i kapuljaču.
Za vjetrovitih dana čak i oni veći traže maramu ili tunel oko vrata i rukavice.
Gornji sloj odjeće stoga treba biti otporan na vodu i vjetar za vjetrovitih i kišnih dana. Kako bi se djeca bolje kretala, treba biti malo veći, kako ispod njega stanu prethodni slojevi i dijete ne bi bilo pritisnuto.
NEMOJTE ZABORAVITI:
Po hladnom, vjetrovitom i suhom vremenu ne zaboravljamo ono najvažnije – kožu. Nježnu dječju kožu od isušivanja i pucanja zaštitit će i odgovarajuća krema i balzam za usne. Ove sitnice trebamo uvijek držati u kolicima ili torbici i zaštititi sebe i svoje blago.