Kako se ispravno brinuti o dječjoj odjeći
Dječja odjeća je u izravnom kontaktu s dječjom kožom. Neke dijelove čak djeca vole stavljati u usta. Dječja koža je puno glatkija od kože odraslog čovjeka. Koža novorođenog djeteta je čak 5 puta glatkija. Nepogodni maerijali, sredstva za pranje i krojevi stoga mogu prouzročiti ozbiljne zdravstvene poteškoće, i to:
Prije prve upotrebe
Što napraviti s dješjom odjećom prije nego što u nju našu bebu prvi put odjenemo?
1. Materijal
Kao prvo, treba provjeriti materijale, od kojih je odjeća napravljena. Već prema tome možemo saznati, radi li se o prirodnim materijalima kao što su pamuk, lan, bambus, ili o materijalima s raznim primjesama. Neka odjeća može biti čak proizvedena 100% od umjetnih vlakana. Za novorođenu djecu i bebe, bismo trebali izabrati prirodne materijale. Prozračni su, antialergijski te ne iritiraju dječju kožu.
2. Kroj
Provjerimo kroj i šivanje odjeće.
3. Bezgrešnost
Posljednjih godina se obraća velika pažnja na sigurnost i bezgrešnost materijala. To je iz razloga što neki materijali mogu biti proizvedeni, bojani ili uređivani korištenjem neprigodnih tvari. To, što koži odraslog čovjeka ne smeta, te može s tim izaći na kraj, može za dijete biti opasno. Europska unija stoga ima stroge zahtjeve za novorođenu djecu i bebe. Krajnji proizvodi, ili materijali od kojih su proizvedeni, bi trebali imati certifikat Oeko-Tex® Standard 100 1.kategorije
Kod kupovine ili darivanja odjeće stoga provjerite proizvođača ili uvoznika. Ako niste sigurni, pitajte prodavača.
4. Prvo korištenje
Mame često rješavaju dilemu, treba li dječju odjeću prati i prije prve upotrebe. Ipak je mirisno, lijepo ispeglano i složeno.
Briga o dječjoj odjeći
Briga o dječjoj odjeći nije samo pranje i peglanje. Bitno je i odgovarajuće sredstvo za pranje, način peglanja ili sušenja, spremanja i skladištenja.
Pranje
Sredstvo za pranje rublja
Sredstva za pranje dječjeg rublja ne sadrže sintetičke tvari i iritirajuće parfeme.
Temperatura pranja
Na ceduljici na odjeći piše, na kojoj temperaturi možemo odjeću prati, kako ne bi došlo do oštećenja iste.
Mrlje
Kod dječje odjeće izbjeljivači i odstrajivači mrlja ne dolaze u obzir.
Preglanje
Znate li što znače piktogrami? Znate li kada treba peglati odjeću za djecu?
Skladištenje odjeće
Bodi, hulahopke i džempere imate oprane i ispeglane. Stavljate ih u ormar. No i način, na koji ih skladištite, može im produžiti vijek trajanja. Neke primjerke je bolje složiti a neke objesiti.