Odjevna oprema za novorođenu djecu
Mame tijekom trudnoće obično imaju tzv. "sindrom gnijezda". Još prije nego što se dijete rodi, počinju pripremati stvari te „gnijezdo“, to jest dječju sobicu za svoju bebu.
Kakvu odjeću će beba zaista trebati?
Mame često ne odole krasnoj dječjoj odjeći te u izljevu radosti i hormona kupuju kao da sutra ne postoji. Od čega se sastoji temeljna oprema odjeće za bebu?
Razlika je, narodi li se beba tijekom ljetnih ili zimskih mjeseci. Bebe brzo rastu a ne znamo unaprijed, kakvu veličinu će dijete trebati za pola godine. Stoga je pogodno kupovati odjeću samo na približno dva do tri mjeseca unaprijed.
Temeljna oprema za bebe bi se trebala sastojati od slijedećeg :
- Pamučna košuljica 3-4 kom.
- Bodi s kratkim/dugim rukavima 3-4 kom.
- Čarapice do struka ili udobne hlače 2-3 kom.
- Tanji kaputić ili džemperić 1-2 kom.
- Deblji kaputić 1-2 kom.
- Kapica 1-2 kom.
- Čarape tanke i deblje 3-4 para
- Kombinezoni 4-5 kom.
- Bodi s kratkim rukavima za bebe rođene u ljeto 2 kom.
- Kombinezon, koji će poslužiti i kao pidžama 2-3 kom.
- Rukavice za zaštitu protiv grebanja 1-2 kom.
- Dječje hulahopke 1-2 kom.
- Topla gornja odjeća za djecu rođenu zimi – zimski kombinezon 1 kom.
Mama će s vremenom sama otkriti, što je za nju najpogodnije. Neke mame za novorođenu djecu daju prednost bodijima na preklop, koje se jednostavnije oblače, te tako i smanjuju stres bebe. Postoje i mame koje pamučnu dječju košuljicu uopće ne koriste nego započnu odmah s dječjim bodi najmanje veličine.
Najvažnije je, da mame i bebe budu što najzadovoljniji. Da nema nepotrebnog stresa kod oblačenja i mijenjanja pelena. Kako bi imali dovoljno dječje odjeće u slučaju potrebe a možda i male nezgode.
Pripazite kod odabira dječje odjeće
Mnoštvo e-trgovina nudi jeftinu odjeću za bebe, koja na fotografijama izgleda prekrasno. To majke mami da kupe bez provjere materijala, oz kojeg je odjeća proizvedena.
Dječja odjeća bi trebala zadovoljavati stroge europske norme, te bi trebala imati odgovarajuće certifikate.
Kože beba je vrlo osjetljiva, stoga bi upravo dječja odjeća, koja dolazi do izravnog kontakta s dječjom kožom, trebala biti od provjerenog dobavljača. Takva odjeća ne smije sadržavati štetne i opasne tvari. One mogu izazbati razne kožne reakcije pa čak i trovanje.
Ako je to moguće, provjerite, čak i kod darovane odjeće, proizvođača ili dobavljača te svaku dječju odjeću operite prije prvog korištenja u posebnom prašku za pranje dječjeg rublja.
Kakve dodatke za bebe ćete ocijeniti
Osim same odjeće za novorođenu djecu, ocijeniti ćete i razne dodatke, koji će Vam pomoći. Neke od njih će možda čak Vaša beba naslijediti od Vas.
- tekstilne pelene
- tekstilni ručnik
- deka
- omotač za bebe/perjanica
- gnijezdo za krevetić
- marama ili baby-vreća
- jastuk za dojenje
- podloga za mijenjanje pelena
Razne tehničke dodatke možete dodatno postupno kupiti. Neka moderna pomagala možda nećete niti trebati.