SK CZ HU HR EN

Zašto djeca trebaju nježan dodir

Dodir je besplatan a ipak tako drag...“ Kada nakon rođenja, majci daju njeno dijete, među njima se stvara određena vrsta veze. Kontakt putem fizičkog dodira ima važnu ulogu u odnosima s najbližima te budućem razvoju djeteta.

Dodir kao osjećaj sigurnosti 

Nježan dodir majke inducira osjećaj sigurnosti, koji je beba imala tijekom 9 mjeseci u maternici. 

Tijekom prvih mjeseci su bebe najranjivije. Trebaju brigu i puno ljubavi. Prisustvo majke (ak je moguće a ako ne, onda onda oca ili neke druge bliske odrasle osobe) i njegovo obraćanje pažnje na potrebe djeteta, kod bebe stvaraju osjećaj sigurnosti. 


Dodir kao način komunikacije 

Dodir je jedan od načina komunikacije. Može biti nježan ali i bolan. Sami to dobro znamo. Djeca također znaju iz dodira osjetiti pozitivne ili negativne emocije. 

Roditelji se trude bebama i djeci osigurati najbolju prehranu, vitamine, igračke, odjeću, kako bi imali zdrav razvoj te bili sretni. Na dodir se zaboravi. Ponekad je djeci dovoljno imitirati crtanje na leđa, ili brojiti prstiće, ili poškakljati nosić. 

Koža - organ osjetila

Koža je organ osjetila. U njoj se nalazi velika količina stanica, koje su osjetljive na dodir, toplinu, bol, pritisak. Služi kao barijera i tako štiti unutarnje organe od neugodnih utjecaja. 

  • Fizički utjecaji – pritisak, udarci, deranje, ranjavanje, sunčevo zračenje, hladnoća, toplina.
  • Kemijski utjecaji – štiti tijelo od štetnih kemijskih tvari.
  • Biološki utjecaji – štiti  tijelo od mikroorganizama, bakterija i virusa.

Koža ima također i sposobnost komunikacije. Kod nekih konverzacija se zacrvenimo ili problijedimo. Time pokazujemo okolini naše trenutno raspoloženje.


Jeste li znali, da je 16. svibnja svjetski dan kože  -  dan dodira?
Zašto ne bi na taj dan nekoga zagrlili, ili pogladili, zasluženo potapšali po ramenu?

Dodir u svakodnevnim aktivnostima 

Pokušajte dodir pun ljubavi uključiti u svoje dnevne aktivnosti s bebom. Glađenje, lagano škakljanje, imitacija crtanja po tijelu raznim predmetima  – rukama, perom, suhim kistom, igračkom.

Kod kupanja i sušenja bebe, mazanja uljem, masiranja, buđenja i zaspavanja. Ako idete pored djeteta, dovoljno je lagano ga pogladiti, za veće i “muško“ tapšanje po ramenu ili zagrljaj „tek tako“.

Dječja koža je vrlo nježna a nakon rođenja još nije potpuno razvijena. Stoga treba obratiti pažnju na nježnost dodira. Mi u Japitexu za dječju odjeću odabiremo tkanine, koje zadovoljavaju stroge kriterije te su pogodne za bebe već od rođenja. 


Važnost dodira

Mnoga istraživanja pokazuju kako je važan dodir roditelja i djeteta.

Kod djece, koja izrazito trebaju dodir pun ljubavi, su stručnjaci čak zabilježili višu razinu kortizola (hormona stresa), ili povećanu količinu hormona koji reguliraju društveno ponašanje.
Nedostatak dodira nakon rođenja ima utjecaj i na funkcioniranje imuniteta i probavnog sustava. 

S duge strane, naklonost i priznanje izraženo dodirom aktivira predio mozga, koji sudjeluje u utjecaju na naše umijeće upravljanja emocijama, kako primamo informacije, učimo se i kako donosimo odluke.

Ugodni dodiri mogu kod djece (ali i odraslih) smanjiti razinu stresa te početi stvarati hormon ljubavi  – oksitocin.






Dodiri, koji rade čuda

Sjetite se dodira, koji su napravili čuda.

  • Mamina ruka na vrućem čelu bolesnog djeteta.
  • Leći pored bolesnog djeteta i držati ga u naručju.
  • Pogladiti ogrebotinu ili puhati na ranu.
  • Držati za ruku, ili se postaviti u obranu djeteta u teškoj situaciji.
  • Zagrljaj u trenucima sreće i u trenucima kada nije sigurno u sebe.


Znanstveno je dokazano, da kod dovoljnog kontakta „koža na kožu“ dijete lakše podnosi fizičku bol – ima bolju sposobnost savladavanja boli.


Prijavite se za newsletter te dobijte popust od 5 eur

Nikada ne propustite ponudu. Prijavite se u newsletter i dobijte popust u visini od 5 €, koji važi za prvu kupovinu u vrijednosti od 70 €

×
Pretražujemo